Zbavte se doma vlhkosti a plísní jednou provždy

Kdo už se doma setkal s plísněmi ví, že to není žádná legrace. Nedovolte plísním, aby se u vás množily. Mohou napáchat vážné škody, a to nejen na nábytku, stěnách, ale především na vašem zdraví. Naštěstí se jim dá zamezit. Jak na ně vyzrát?

1. Dostatečně větrejte

Zřejmě je vám známo, že plísním se výborně daří na vlhkých místech. Proto se nejčastěji objevují na rámu oken, parapetu, v koupelně a v kuchyni. Mohou napadnout každý pokoj. Nejjednodušší řešením odstranění hromadění vlhkosti je větrání. V letních dnech můžete mít okna otevřená klidně po celý den. V zimě stačí krátké, ale za to velmi intenzivní větrání alespoň na 5 až 15 minut. Ideální je průvan.

2. Preventivně sušte

V panelových bytech se často nesetkáte s oknem v koupelně. Naštěstí je zde k dispozici alespoň větrák. Ten však nesplní dostatečnou funkci, a proto je vhodné z preventivních důvodů usušit po koupeli kachličky i zrcadlo.

3. Používejte digestoř

Při vaření se z hrnců vypouští páry. Nezapomeňte si pustit digestoř s nezaneseným filtrem, která vzniklou vlhkost nasaje.

4. Neotvírejte myčku

Jakmile myčka dokončí svůj mycí program, neotevírejte ji hned. Počkejte, jakmile vychladne. Vytvořená pára se za chvíli ochladí a promění se v kapky vody, které odtečou odpadní trubkou.

5. Prádlo sušte venku

Při sušení prádla se do vzduchu dostane až 1 litr vody. Ideální je proto pořízení sušičky, nebo sušení venku. Pokud to však podmínky nedovolí a musíte prádlo sušit doma, nezapomeňte následně důkladně vyvětrat.

6. Používejte dezinfekci na plísně

Pozorujete doma místa, kde se plísně nejvíce vyskytují? Preventivně je dezinfikujte speciálním přípravkem proti plísním.

7. Pravidelně uklízejte

Nejlepší je samozřejmě prevence. V domácnostech, ve kterých se pravidelně neuklízí, se hromadí prach, vlhkost, a díky tomu se množí bakterie s plísněmi snadněji. Dbejte proto na pořádek. Vynášejte koš a myslete i na špatně dostupná místa.

8. Nábytek nedávejte těsně ke stěně

Při umisťování nábytku nechejte vždy alespoň malý prostor mezi zdi a skříní či sedačkou. Snadno zde bude proudit vzduch a vše bude správně “dýchat”.

9. Pořiďte si pohlcovač vlhkosti

Pokud se vám přes veškerou snahu nedaří zamezit vlhkosti, řešením je pohlcovač vlhkosti. Jedná se o skvělého pomocníka a investice nemusí být nikterak vysoká.

Pokud už není východisko a máte na zdi nevkusné fleky, nezbývá než důkladně vymalovat. V horších případech je nutná i nová omítka. Doufáme však, že s našimi radami nyní plínsím ukážete, zač je toho loket.

× Zavřít